ביאליק: העיצום הכספי גרם לתוכנית צמצום פליטות מזהמים

בעקבות צו מנהלי של המשרד להגנת הסביבה ועיצום כספי בסך 730 אלף שקל: מפעל ס.ה.ל אלובין בקרית ביאליק יישם תוכנית צמצום פליטות מזהמים; המשרד ימשיך לוודא שהפחתת המזהמים הנמדדים בבדיקות תימשך.

לאחר תהליך אכיפה הדוק של המשרד להגנת הסביבה, צמצם מפעל ס.ה.ל אלובין בקרית ביאליק את זיהום האוויר בסביבתו – כך עולה מהמדידות שבוצעו. המפעל השלים לאחרונה את תוכנית הפעולה שהותוותה לו על ידי המשרד ובכך בסבב הבדיקות האחרון נמדדו ריכוזים מתחת לערך הסף שנקבע בהיתר הפליטה. מדובר בהפחתה של מאות אחוזים של פליטות מזהמים שונים, בהם: חלקיקים, תחמוצות גופרית, חד תחמוצת פחמן ו-TOC.

בשנת 2019, בעת בדיקה שביצע מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, נמצאו ממצאים חריגים בבדיקת איכות האוויר מארובות המפעל. אלה זיהמו את האוויר באזור הקריות וזאת בניגוד להיתר הפליטה שניתן למפעל.

המשרד דרש מהמפעל להגיש תוכנית להפחתת פליטות ולעמוד בדרישות ההיתר והמשיך לעקוב אחר ההפרות מצד המפעל. המפעל לא מילא את דרישות המשרד ולא הפחית פליטות מהארובות, ובעקבות כך הוציא המשרד ביוני 2021 צו מנהלי לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי ובו דרש פעולות להסרת המפגע תוך פרק זמן נקוב.

חברת ס.ה.ל אלובין מחזיקה במפעל לציפוי פרופילי אלומיניום שממוקם באזור התעשייה של קריית ביאליק. במפעל מתבצעות פעולות של הכנת חלקים לציפוי בתהליכים רטובים, תוך שימוש בכימיקלים וחומרים מסוכנים. בשנת 2020 הטיל המשרד על המפעל עיצום כספי בסך 730 אלף שקל בגין הפרה קודמת – אי עמידת הארובות בנוהל המשרד בצורה שבה לא היה ניתן לדגום את הארובות.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול כנגד הפוגעים בסביבה על ידי הגברת הפיקוח וביצוע צעדי אכיפה, במטרה לצמצם את הפגיעה בסביבה ולשמור על אוויר נקי באזור חיפה ובכלל הארץ.

מרחבי האתר
דילוג לתוכן